ŚWIĄTECZNY – RABAT 20% | KOD RABATU: GWIAZDKA
Promocja w dniach: 10.12.2024 – 24.12.2024 (rabat na tytuły nieprzecenione)
JAK kupić motocykl

JAK kupić motocykl

Autor: Dmowski Rafał

ISBN: 83-206-1583-6, 978-83-206-1583-8

Wydanie: 1 / 2006
Format: B5
Liczba stron: 112
Liczba ilustracji: 63
Oprawa: miękka

Polecam: 24

Opis

Dostęp do wersji elektronicznej w serwisie ibuk.pl

Popularny poradnik opisujący zagadnienia związane z zakupem
motocykla, zarówno nowego, jak i używanego. Przedstawiono
zasady wyboru i miejsca zakupu nowego oraz używanego jednośladu.
Omówiono oznaczenia identyfikacyjne motocykli, wymagane
dokumenty potrzebne do zakupu, ubezpieczenia i zarejestrowania
jednośladu, procedurę rejestracyjną, zasady gwarancji oraz rękojmi,
a także konieczne dodatki (rękawice, kask, odzież i akcesoria).





Książka ani w całości, ani we fragmentach nie może być skanowana, kserowana, powielana bądź rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych, w tym również nie może być umieszczana ani rozpowszechniana w postaci cyfrowej zarówno w Internecie, jak i w sieciach lokalnych bez pisemnej zgody posiadacza praw autorskich.

    Spis treści


    Wstęp /6
    Jak wybrać jednoślad /9
    Motorower czy motocykl /24
    Motocykl czy skuter /26
    Nowy czy używany /28
    Współczesny czy zabytkowy /29
    Ile to kosztuje /30
    Możliwości finansowania zakupu /32
    Jak kupić pojazd nowy /33
    Rozpoznanie rynku /33
    Wybór modelu /33
    Jazda próbna /35
    Zakup /35
    Gwarancja /35
    Jak kupić pojazd używany /37
    Gdzie kupować /38
    Psychologiczne aspekty transakcji kupna i sprzedaży /40
    Jak rozpoznać dobry motocykl /42
    Jazda próbna /58
    Oznaczenia identyfikacyjne i konieczne dokumenty /58
    Jak rejestrować /64
    Pierwszy przegląd i serwis /88
    Usterki i gwarancja /89
    Jak dopasować kupiony motocykl /93
    Konieczne dodatki  /97
    Rękawice /97
    Kask /99
    Odzież /101
    Buty /105
    Akcesoria /105

    O autorach / z książki


    Wstęp
    Chyba wszyscy znają żart o słuchu muzycznym. Podobno istnieje kilka stopni muzycznego słuchu - pierwszy z nich polega na rozróżnieniu kompletnej ciszy od dźwięków muzyki. Podobnie jest ze znajomością motocykli. Większość ludzi może się pochwalić znajomością motocykli wyłącznie pierwszego stopnia. Potrafią poznać, czy to na co patrzą jest motocyklem, czy nie. Osoby charakteryzujące się tylko podstawową znajomością motocykli, nie kupują jednośladów, nie interesują się nimi i posiadana wiedza im wystarcza. Może się jednak zdarzyć, że osoba patrząca dotąd obojętnie na przejeżdżające jednoślady, zaczyna nasłuchiwać warkotu motocyklowego silnika i wypatrywaćniewielkiej sylwetki motocyklisty, przemykającej między samochodami. Takie objawy są pierwszą oznaką nieodległego zakupu własnego motocykla.
           Pragnienie posiadania własnego jednośladu zaczyna przybierać na sile, jednocześnie powiększa się wiedza na temat motocykli. Okazuje się, że motocykle nie są identyczne, lecz dzielą się na sportowe, turystyczne, enduro, choppery, cruisery, supermoto, oprócz tego są jeszcze skutery i motorowery. Osoba zarażona motocyklowym wirusem, po jakimś czasie poznaje różnice pomiędzy znanymi rodzajami jednośladów i zaczyna domyślać się, który z nich najbardziej jej odpowiada. Moment zakupu własnego motocykla zbliża się niebezpiecznie i przychodzi czas na poważne przygotowania do tego kroku. Trzeba przede wszystkim opanować sztukę kierowania motocyklem i zdobyć odpowiednią kategorię prawa jazdy. W międzyczasie należy poznać dane techniczne rozmaitych motocykli dostępnych na rynku i w miarę możliwości pojeździć trochę wybranymi modelami, aby przekonać się, jaki typ jednośladu najbardziej pasuje do subiektywnego wyobrażenia o idealnym motocyklu. Dokładne poznawanie różnorodności dostępnych modeli i sposobu ich eksploatacji, może spowodować zmianę motocyklowych preferencji, dlatego zakup motocykla nie powinien być decyzją pochopną, lecz dokładnie przemyślaną i opartą na dokładniejszym niż powierzchowne poznaniu jednośladowego rynku.
         Zakup pierwszego motocykla, który spodobał się kupującemu, bez głębszego zastanowienia, bez dostatecznego rozeznania i bez silnego przekonania o słuszności decyzji, prawie na pewno przyniesie rozczarowanie, żal i chęć zmiany. Motocyklista zamiast czerpać zadowolenie z jazdy, zaczyna tracić czas na sprzedaż posiadanego jednośladu i zakup innego. Często pojawiają się kłopoty finansowe, spowodowane nieprzewidzianymi naprawami pochopnie nabytego motocykla lub obsługą zbyt wysokiego kredytu. Zdeterminowany właściciel chcąc za wszelką cenę pozbyć się feralnego pojazdu, sprzedaje go ze znaczną stratą. Może wówczas zabraknąć pieniędzy na zakup  innego motocykla, przez co kolejny zakup staje się niekorzystnym kompromisem pomiędzy marzeniami i możliwościami finansowymi. Motocyklista ma pojazd, który chętnie by sprzedał, gdyby tylko nadarzyła się stosowna okazja. Traktuje posiadany motocykl tymczasowo, przez co nie dba o niego należycie i nie jest z niego zadowolony. Bezskutecznie szuka ideału. Ciągłe poszukiwania stają się nawykiem tych motocyklistów, którzy nie byli zadowoleni z pierwszych kupionych maszyn. Zmieniają motocykl co roku, a nawet co kilka miesięcy lub gromadzą wiele maszyn, bo nie mogą przyzwyczaić się do jednego egzemplarza. Nie są już w stanie cieszyć się z kolejnych pojazdów i czerpać zadowolenia z jazdy, ciągle sprawdzając, czy jakaś nowa maszyna nie będzie lepsza od tej posiadanej.      Większość osób potrafi pogodzić się z tym, że nie istnieje motocykl idealny. Po wnikliwym zaznajomieniu się z ofertą rynkową, realnym oszacowaniu własnych możliwości nabywczych i umiejętności jeździeckich, wybierają najlepszy, ich zdaniem, pojazd i godzą się z jego niedoskonałościami. Przyzwyczajają się do posiadanego motocykla i zaczynają go lubić. Dbają o niego, a on odpłaca niezawodnością.    Ta publikacja ma być podręcznikiem dla osób dokonujących zakupu swojego pierwszego motocykla, a także pomocą dla tych wszystkich, którzy w motocyklowym świecie nie są już nowicjuszami. Mam nadzieję, że zapoznanie się z informacjami w niej zawartymi, oszczędzi wielu osobom niepotrzebnych wydatków, kłopotów i rozczarowań.
Liczba szt.

Cena: 31.50 zł

Klienci, którzy kupili tę książkę interesowali się również

Poradnik motocyklisty
Dmowski Rafał
56.00 zł
Motocykle
Weighill Keith
99.00 zł
Motocyklowe instalacje elektryczne
Dmowski Rafał
69.00 zł
JAK kupić używany samochód
Sowa Aleksander
31.50 zł
Jeżdżę motocyklem MZ
Riedel Wolfram , Steiner Christian
55.00 zł
Polskie motocykle 1918-1945
Tarczyński Jan
84.00 zł

Książki autora

Diagnozowanie podzespołów i zespołów motocykli
Podstawa programowa 2017/2019
Dmowski Rafał
59.00 zł
Gaźniki motocyklowe
Dmowski Rafał
69.00 zł
JAK kupić motocykl
Dmowski Rafał
31.50 zł
Kupujemy broń kolekcjonerską. Poradnik
Dmowski Rafał
73.50 zł
Motocyklem po Mazowszu, Kielecczyźnie, Lubelszczyźnie i Księstwie Łowickim
Dmowski Rafał , Harasimiuk Marek
nakład wyczerpany
Motocyklem po Warmii, Mazurach, Podlasiu i Suwalszczyźnie (egzemplarze ze zwrotów - uszkodzone - rabat 25%)
Dmowski Rafał , Harasimiuk Marek
28.35 zł