Opis
Nagroda Leonardo 2014 za najlepsze publikacje dotyczące innowacji w transporcie, logistyce, infrastrukturze, energetyce, oraz gospodarce niskoemisyjnej.
W książce przedstawiono sposoby wykorzystywania energii słonecznej, różne rozwiązania techniczne instalacji solarnych, ich parametry techniczne, sposoby projektowania, montażu i przykłady rozwiązań w budynkach, a także najważniejsze wskazówki eksploatacyjne dotyczące takich instalacji.
Książka jest adresowana do dystrybutorów i instalatorów kolektorów słonecznych i fotoogniw oraz wszystkich zainteresowanych montażem i użytkowaniem tych urządzeń w budynkach.
Słońce jest niewyczerpalnym źródłem darmowej energii, docierającej do Ziemi w ilości przekraczającej około 5000 razy aktualne zapotrzebowanie ludzkości. Nic więc dziwnego, że coraz powszechniejsze wykorzystanie energii słonecznej można zaobserwować także w Polsce. Można tę energię spożytkować w postaci ciepła lub zamienić ją na energię elektryczną. Cieczowe kolektory słoneczne są z powodzeniem stosowane do podgrzewania ciepłej wody użytkowej oraz w instalacjach centralnego ogrzewania. Z kolei fotoogniwa, zwane też ogniwami fotowoltaicznymi, służą do wytwarzania energii elektrycznej na potrzeby domowe, której nadwyżki można sprzedawać do sieci energetycznej – jest to dość powszechne u naszych zachodnich sąsiadów.
Książka ani w całości, ani we fragmentach nie może być skanowana, kserowana, powielana bądź rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych, w tym również nie może być umieszczana ani rozpowszechniana w postaci cyfrowej zarówno w Internecie, jak i w sieciach lokalnych bez pisemnej zgody posiadacza praw autorskich.
Spis treści
Wprowadzenie 6
1. Energia słoneczna 9
1.1. Dostawy energii słonecznej 11
1.2. Optymalne ustawienie kolektorów 18
1.3. Potencjalne możliwości 30
2. Cieczowe kolektory słoneczne 36
2.1. Rodzaje kolektorów cieczowych 37
2.2. Kolektor słoneczny to jeszcze nie wszystko 57
2.3. Przykłady rozwiązań instalacji 68
2.4. Od koncepcji do wykonania 80
3. Fotoogniwa 96
3.1. Bezpieczeństwo przede wszystkim 100
3.2. Podstawy techniki fotowoltaicznej 102
3.3. Osprzęt dla ogniw słonecznych 113
3.4. Wymiarowanie instalacji 123
3.5. Montaż i obsługa techniczna 135
Podsumowanie 139