ŚWIĄTECZNY – RABAT 20% | KOD RABATU: GWIAZDKA
Promocja w dniach: 10.12.2024 – 24.12.2024 (rabat na tytuły nieprzecenione)
Wyprawy w świat elektroniki. Wyższy stopień wtajemniczenia, t. 2

Wyprawy w świat elektroniki. Wyższy stopień wtajemniczenia, t. 2

Autor: Górecki Piotr

ISBN: 978-83-206-1804-4

Wydanie: 1
Format: A4
Liczba stron: 100
Liczba ilustracji: 264
Liczba tabel: 4
Oprawa: miękka

Polecam: 57

Opis

patrz > Wyprawy w świat elektroniki, tom 1
Druga część cyklu książek „Wyprawy w świat elektroniki” zaprasza Czytelnika na trzy kolejne wyprawy w  piękny świat elektroniki. Autor, redaktor naczelny miesięcznika Elektronika dla wszystkich, znany popularyzator tematyki elektronicznej, w niezwykle przystępny sposób przekazuje wiedzę z zakresu elektroniki, umożliwiając niedoświadczonemu Czytelnikowi zbudowanie pierwszych własnych urządzeń elektronicznych przydatnych w codziennym życiu, zaczynając od najprostszych układów. W czasie wypraw Czytelnik zapoznaje się z elementami elektronicznymi, takimi jak różnego rodzaju diody, analogowe układy scalone i układy cyfrowe, umożliwiającymi zbudowanie zasilaczy, generatora impulsowego, syreny alarmowej, czujnika zbliżeniowego, detektora wilgoci, sygnalizatora drzwiowego, tańczących światełek, przełącznika sensorowego, turbodopalacza do budzika dla śpiochów, wirującego kółka, przełącznika zmierzchowego i innych. Odbiorcy: młodzi czytelnicy zainteresowani wykonaniem prostszych układów elektronicznych, niemający doświadczenia w dziedzinie elektroniki oraz wszyscy zainteresowani majsterkowaniem.


Książka ani w całości, ani we fragmentach nie może być skanowana, kserowana, powielana bądź rozpowszechniana za pomocą urządzeń elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych, w tym również nie może być umieszczana ani rozpowszechniana w postaci cyfrowej zarówno w Internecie, jak i w sieciach lokalnych bez pisemnej zgody posiadacza praw autorskich.

    Spis treści


    Plan wypraw


    Wyprawa czwarta (A4) 7
    Ćwiczenia1. Prąd zmienny i przemienny. Świecące paski 7
    2. Prostownik jednopołówkowy (półokresowy) 11
    3. Najprostszy zasilacz 11
    4. Prostownik mostkowy. Najprostszy zasilacz 13
    5. Moc i ciepło. Obciążalność rezystorów 15
    6. Moc strat tranzystora 15
    7. Podwajacz napięcia 17
    8. Kondensator a prąd zmienny 19
    9. Cewka a prąd zmienny 19
    10. Dioda Zenera 21
    11. Zasilacz stabilizowany 21
    12. Typowy zasilacz stabilizowany 23
    13. Zasilacz regulowany 25
    14. Źródła napięcia odniesienia. Regulowana dioda Zenera 25
    15. Zasilacz laboratoryjny 27
    16. Ładowanie akumulatorów NiCd. Stabilizator prądu 31
    17. Rozładowarka akumulatorków NiCd 32
    18. Ładowanie akumulatorów kwasowych 33
    Biblioteczka praktyka 34
     
    Wyprawa piąta (A5 = C1 – cyfrowa) 39
    Ćwiczenia1. Podstawowe bramki. Bramka jako... bramka 41
    2. Czujnik zbliżeniowy 45
    3. Przerzutnik RS 49
    4. Przełącznik sensorowy 51
    5. Sygnalizator uniwersalny. Detektor wilgoci 53
    6. Mrygadełko i piszczyk 55
    7. Powielacz napięcia 58
    8. Perpetuum mobile 59
    9. Laboratoryjny generator przebiegu prostokątnego 59
    10. Praktyczna syrena alarmowa 61
    11. Cyfrowe tańczące światełka 62
    12. Uniwersalny sygnalizator drzwiowy. Opóźnienie
      i skracanie impulsów 63
    13. Syrena alarmowa z głośnikiem 64
    Biblioteczka praktyka 65
     
    Wyprawa szósta (A6 = C2 – druga cyfrowa) 67
    Ćwiczenia1. Histereza 69
    2. „Czyszczenie” sygnałów 71
    3. Czarodziejski generator 73
    4. Optyczno-akustyczny symulator alarmu 75
    5. Patchwork, czyli (widmowa) makatka 77
    6. Turbodopalacz do budzika (dla śpiochów) 79
    7. (Dyskotekowy) łańcuch świetlny 82
    8. Wirujące kółko 83
    9. Tester tranzystorów 84
    10. Układ 4047. Precyzyjne generatory 85
    11. Układ 4541.Uniwersalny układ (długo)czasowy 86
    12. Kostka 4538. Centralka alarmowa 87
    13. Układ 4046. „Przeraźliwa” syrena alarmowa 88
    Biblioteczka praktyka 90

    O autorach / z książki



    Drogi Czytelniku!
    Gdy pierwszy raz w życiu stajesz na nartach, nie odbywa się to na szczycie Kasprowego. Szukasz jakiegoś łagodnego, mało stromego stoku, jednym słowem – oślej łączki. Dopiero gdy na takiej oślej łączce nauczysz się podstaw, będziesz w stanie bezpiecznie zjechać z Kasprowego.
    Niniejsza książka jest odpowiednikiem wypraw na taką oślą łączkę. Poszczególne wyprawy pozwalają poznać kolejne najważniejsze zagadnienia elektroniki. Kurs pomyślano tak, by przede wszystkim bawić, a przy okazji uczyć. Zabawa polega na wykonywaniu różnych pożytecznych i ciekawych układów.
    W niniejszym cyklu wszelkie interpretacje fizyczne są mocno uproszczone (o ile w ogóle są), a uwaga jest skierowana na zagadnienia praktyczne. Uwydatnia to charakterystyczna struktura kursu – każdy odcinek zawiera cztery bloki, wyróżnione kolorami.
    Najważniejszy blok to umieszczone na białym tle Ćwiczenia praktyczne. Podane tu informacje całkowicie wystarczą do zbudowania i uruchomienia opisanych układów. Nie lekceważ tych ćwiczeń! Samo przeczytanie tekstu nie dostarczy Ci wszystkich najważniejszych informacji. Dopiero praktyczne wykonanie i zbadanie zaproponowanych układów pozwoli wyciągnąć wnioski i w pełni zrozumieć opisane zagadnienia.
    Wyróżniony zielonym kolorem  ELEMENTarz  przybliża użyte w ćwiczeniach elementy oraz zawiera inne niezbędne wiadomości.
    Warto poświęcić trochę czasu i starannie przeanalizować zamieszczone na żółtym tle  TECHNIKAlia  – czyli najważniejsze wyjaśnienia techniczne. Biblioteczka praktyka – czwarty blok umieszczony na końcu każdej wyprawy jest przeznaczony dla osób, które chcą projektować własne układy. W tej części prezentowane są podstawowe wiadomości niezbędne młodemu konstruktorowi.
    Trzy pierwsze wyprawy w świat elektroniki zawarte są w książce o takim właśnie tytule, wydanej w roku 2004. Niniejsza książka zawiera trzy kolejne wyprawy: A4…A6. Aby bezboleśnie rozpocząć swą przygodę z elektroniką warto zacząć od wyprawy pierwszej, oznaczonej A1. Podano tam podstawowe informacje wstępne, w tym dotyczące montażu oraz kodu kolorowego, stosowanego do oznaczania rezystorów.
    Natomiast niniejsza książka rozpoczyna się od wyprawy czwartej, dotyczącej układów zasilających. Na tej wyprawie zajmiemy się bardzo pożytecznymi układami: prostownikami, zasilaczami i stabilizatorami. Poznasz też podstawowy przyrząd pomiarowy elektronika – oscyloskop. Oczywiście nie musisz kupować oscyloskopu – wszystkie opisane ćwiczenia wykonasz z powodzeniem bez niego. Do ćwiczeń będzie natomiast niezbędne źródło napięcia zmiennego – proponuję wykorzystać zasilacz napięcia zmiennego o oznaczeniu AC 12/300.
    W ramach wypraw piątej i szóstej zajmiemy się układami cyfrowymi. Określenie „technika cyfrowa" może budzić obawy, że chodzi o coś bardzo trudnego. Niektórzy są przekonani, że jeśli jest „cyfrowa", to ma ścisły związek z matematyką, i to wyższą matematyką. W rzeczywistości ta dziedzina elektroniki okazuje się bardzo łatwa do opanowania. Wbrew pozorom okazuje się zdecydowanie łatwiejsza niż technika analogowa, którą zajmowaliśmy się na poprzednich wyprawach. Tak! Przekonasz się o tym osobiście już podczas piątej wyprawy.
    Zapewniam Cię, że zaczynając znajomość z techniką cyfrową od tak zwanych układów CMOS nie musisz mieć żadnej wiedzy matematycznej. Musisz jednak wiedzieć, co to jest rezystor i kondensator. Musisz też znać zasady oznaczania rezystorów i kondensatorów oraz wiedzieć, co to jest i jak działa tranzystor, zarówno zwykły, bipolarny, jak i polowy (MOSFET). Zagadnienia te wyczerpująco omówiono podczas dwóch pierwszych wypraw zawartych w pierwszym tomie.
    Do wykonania wszystkich układów tej „cyfrowej" wyprawy wystarczą schematy i fotografie zamieszczone w artykule. Do ich zasilania najlepiej nadaje się stabilizowany zasilacz wtyczkowy 12V 250mA, a w większości ćwiczeń możesz wykorzystać baterię 9 V.
    Komplet elementów do budowy wszystkich ćwiczeń trzech opisanych wypraw można zamówić w firmie AVT jako zestawy A04, A05 i A06. Elementy możesz lutować, możesz też wykorzystać uniwersalną płytkę stykową. Informacje handlowe podane są na stronie 38.
     
    Życzę sukcesu na wyprawach w świat elektroniki
     
    Piotr Górecki
     
    Autor jest Redaktorem Naczelnym czasopisma Elektronika dla Wszystkich (www.edw.com.pl), przeznaczonego między innymi dla początkujących elektroników oraz elektroników-hobbystów.
     
     
Liczba szt.

Cena: 49.00 zł

Klienci, którzy kupili tę książkę interesowali się również

Wyprawy w świat elektroniki, t. 1
Górecki Piotr
49.00 zł
Sztuka elektroniki, cz. 1 i 2
Horowitz Paul , Hill Winfield
279.00 zł
Podstawy budowy i działania komputerów
Skorupski Andrzej
32.55 zł
nakład wyczerpany
Czujniki
Gajek Andrzej , Juda Zdzisław
69.00 zł
Jeżdżę motocyklem MZ
Riedel Wolfram , Steiner Christian
55.00 zł
Elektryczne i elektroniczne czujniki temperatury
Rząsa Mariusz R., Kiczma Bolesław
37.80 zł

Książki autora

Wyprawy w świat elektroniki, t. 1
Górecki Piotr
49.00 zł
Wyprawy w świat elektroniki. Wyższy stopień wtajemniczenia, t. 2
Górecki Piotr
49.00 zł